Regulamin Porządku Domowego

 Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Osiedlowej 18 w Bydgoszczy

§ 1 Postanowienia ogólne

1. Do przestrzegania niniejszego Regulaminu obowiązani są w równym stopniu wszyscy właściciele lokali wchodzących w skład nieruchomości wspólnej, osoby wraz z nimi zamieszkałe, najemcy podnajemcy oraz osoby czasowo przebywający na terenie nieruchomości wspólnej.

2.  Właściciel lokalu ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie Regulaminu przez osoby zamieszkujące w jego lokalu lub za innych użytkowników lokalu, a także za osoby stale lub czasowo przebywające w jego lokalu .

3. Właściciele, najemcy lub użytkownicy lokali w przypadku dłuższej nieobecności winni informować Zarządcę Wspólnoty o sposobie udostępnienia lokalu lub pomieszczeń przynależnych na wypadek wystąpienia awarii urządzeń technicznych.

4. Mieszkańcy nieruchomości mogą korzystać z pomieszczeń i urządzeń wspólnych stosownie do ich przeznaczenia oraz w sposób określony niniejszym Regulaminem.

 

§ 2 Obowiązki mieszkańców

1. Wszyscy mieszkańcy są zobowiązani dbać o czystość na klatkach schodowych, w piwnicach i innych pomieszczeniach wspólnie użytkowanych oraz na zewnątrz budynku na nieruchomości wspólnej.

2. W przypadku zauważenia na nieruchomości pożaru, awarii urządzeń lub innych zdarzeń grożących powstaniem szkody bądź niebezpieczeństwem dla mieszkańców należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (straż pożarną, pogotowie ratunkowe, stosowne pogotowie techniczne, policję, straż miejską itp. ), Zarząd WM lub Administratora Wspólnoty.

3.  W przypadku konieczności usunięcia awarii urządzeń, właściciel lokalu, najemca lub inni użytkownicy lokalu zobowiązani są do natychmiastowego udostępnienia lokalu lub pomieszczeń przynależnych.

4.  Właściciel lokalu, najemca lub inny użytkownik lokalu obowiązany jest udostępnić lokal lub pomieszczenie przynależne służbom dokonujących przeglądu technicznego lub usuwającym awarię urządzeń oraz dokonującym odczyty urządzeń pomiarowych.

5. W przypadku wyższej konieczności (pożar, wyciek wodny lub gazowy itp.) Zarząd WM i Administrator, pod nieobecność właściciela, najemcy lub użytkownika lokalu lub w przypadku jego odmowy, zapewni wejście do lokalu lub pomieszczeń przynależnych w obecności nadzoru budowlanego lub funkcjonariusza policji i straży pożarnej.

6. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność właściciela, najemcy lub użytkownika lokalu Zarząd WM i Administrator jest obowiązany zabezpieczyć lokal lub pomieszczenie przynależne do czasu powrotu właściciela, najemcy lub użytkownika lokalu. Z czynności otwarcia lokalu lub pomieszczenia przynależnego sporządza się protokół.

7. Właściciel, najemca lub użytkownik lokalu zobowiązani są do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie nieruchomości z ich winy, a w przypadku naprawienia takiej szkody na zlecenie Zarządu WM lub Administratora, pokrycia kosztów usunięcia szkody na pierwsze wezwanie.

8. Właściciele, najemcy i użytkownicy lokali zobowiązani są do utrzymywania lokalu i pomieszczeń przynależnych we właściwym stanie sanitarnym oraz do ich należytej konserwacji.

9.  Bez pisemnego zezwolenia Zarządu WM i Zarządcy zabrania się umieszczania na budynku oraz na terenie nieruchomości reklam, szyldów, ogłoszeń itp.

 

§ 3 Przepisy porządkowe

1. Wszyscy mieszkańcy Wspólnoty, oprócz dbałości o nieruchomość wspólną zobowiązani są do wzajemnej pomocy i niezakłócania spokoju innym mieszkańcom.

2.  Na nieruchomości, w godzinach od 22.00 do 7.00 obowiązuje cisza nocna. W godzinach tych nie należy używać urządzeń powodujących hałas, należy ściszyć odbiorniki radiowe, telewizyjne i inne urządzenia emitujące hałas.

3. Prace uciążliwe wykonywane w lokalu powodujące nadmierny hałas (remonty, wiercenia otworów itp.) mogą być wykonywane w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 19.30, w soboty od 9.00 do 18.00.

4. Trzepanie dywanów może odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych.

5. W niedziele i dni świąteczne obowiązuje zakaz wykonywania głośnych prac.

6. W pomieszczeniach wspólnych, na klatkach schodowych w korytarzach i piwnicach zabrania się przechowywać materiały łatwopalne, żrące, cuchnące, a także materiały wybuchowe oraz butle gazowe itp.

7.  Niedozwolony jest pobór energii elektrycznej z instalacji wspólnych na użytek własny. Zabrania się dokonywania we własnym zakresie napraw instalacji elektrycznej poza obrębem lokalu oraz wykonywania dodatkowej instalacji elektrycznej w pomieszczeniach przynależnych.

8. Zabronione jest instalowanie na dachu i ścianach budynku anten telewizyjnych lub internetowych bez uprzedniej zgody Zarządu WM i Zarządcy.

9.  Zabrania się samowolnego wchodzenia na dach budynku. W przypadku stwierdzenia naruszenia pokrycia dachu, ścian lub innych uszkodzeń, kosztami naprawy obciążony zostanie sprawca stwierdzonych uszkodzeń.

10. Zabrania się dokonywania jakichkolwiek zmian w instalacjach centralnego ogrzewania znajdujących się w lokalu, jak również napraw czy demontażu elementów pomiarowych, zabezpieczających lub regulacyjnych na instalacji.

11. Wszelkie zmiany w instalacji gazowej i wodno-sanitarnej i CO w lokalu mogą być dokonane za pisemną zgodą Zarządu WM. Zmiany i zabudowy tych instalacji winny być wykonane w taki sposób, by umożliwiały dostęp w razie wystąpienia awarii oraz muszą być wykonane przez podmioty posiadające odpowiednie uprawnienia w szczególności dotyczy to instalacji gazowej.

12. W przypadku zaistnienia awarii i konieczności demontażu zabudowanych instalacji, koszt demontażu i ewentualny ich montaż obciąża właściciela lokalu.

13. W sezonie grzewczym nie należy pozostawiać otwartych okien na klatkach schodowych oraz drzwi wejściowych na klatki schodowe.

14. W celu oszczędzania kosztów energii cieplnej zaleca się, aby wietrzenie pomieszczeń w lokalach mieszkalnych i na klatkach schodowych w okresie zimowym było szybkie i intensywne (przy otwartym oknie na oścież), po uprzednim zakręceniu zaworu grzejnikowego.

15. Zabrania się przebywania osobom postronnym na klatkach schodowych, korytarzach piwnic i pomieszczeniach wspólnych.

16. Zabrania się palenia papierosów i używania otwartego ognia w pomieszczeniach wspólnych budynku, w szczególności na klatkach schodowych, piwnicach.

17. Znoszenia i wnoszenia mebli oraz innych przedmiotów wielkogabarytowych należy dokonywać ze szczególną ostrożnością. Wszelkie uszkodzenia powstałe przy przenoszeniu (zarysowania ścian, drzwi itp.) obciążają właścicieli lub najemców lokali, którzy dokonują lub zlecają przenoszenie tych przedmiotów.

18. Zabrania się :

- zanieczyszczania części wspólnych budynku i nieruchomości wspólnej.

- pozostawiania na klatce schodowej, przed drzwiami zejściowymi do piwnicy oraz w korytarzach piwnicznych szafek, butów, wózków dziecięcych i itp.

- pisania, malowania i drapania ścian elewacji wewnętrznych i zewnętrznych.

- uszkadzania i niszczenia elementów małej architektury i zieleni.

- dokonywania jakichkolwiek zmian w elewacji zewnętrznej budynku.

- zakładania krat w oknach i na balkonach, bez uzyskania pisemnej zgody Zarządu WM oraz stosownych pozwoleń wynikających z prawa budowlanego.

- urządzania miejsc do zabaw dla dzieci poza miejscami do tego wyznaczonymi.

- wyrzucania czegokolwiek przez okna i z balkonów.

- składowania na balkonach przedmiotów szpecących wygląd budynku.

- przetrzymywania w piwnicach produktów stanowiących żer dla gryzoni.

- wprowadzania do kanalizacji sanitarnej substancji i materiałów, które mogą spowodować uszkodzenie lub niedrożność instalacji bądź wymagają wstępnej neutralizacji.

19. Rodzice lub opiekunowie prawni odpowiadają za stosowanie się do niniejszego Regulaminu niepełnoletnich dzieci znajdujących się pod ich opieką i ponoszą odpowiedzialność za spowodowane przez nie szkody.

20. Odpady powstające w gospodarstwie domowym należy w sposób posortowany umieszczać w pojemnikach do tego przeznaczonych. Odpady wielkogabarytowe należy składać w przeddzień wywozu zgodnie z harmonogramem wywieszonym na tablicy ogłoszeń i w miejsca wyznaczone na ten cel obok wiaty śmietnika.

21. Za usuwanie gruzu i odpadów poremontowych odpowiedzialny jest właściciel remontowanego lokalu i zabronione jest ich umieszczanie w pojemnikach na odpady komunalne.

 

§ 4 Korzystanie z terenu rekreacyjnego, placu zabaw i altany

1. Warunki korzystania z urządzeń na placu zabaw określają poniższe zasady oraz regulamin zewnętrzny umieszczony na terenie rekreacyjnym.

2. Z urządzeń zabawowych należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.

3. Korzystanie z terenu rekreacyjnego, urządzeń placu zabaw i altany dozwolone jest wyłącznie dla mieszkańców WM Osiedlowa 18 i ich gości. Osoby korzystają z ww. urządzeń na własną odpowiedzialność i odpowiadają za łamanie zasad regulaminu, zanieczyszczenie terenu, dewastację infrastruktury, roślin, urządzeń zabawowych i wszelkich innych urządzeń znajdujących się na terenie Wspólnoty.

4.Dzieci do lat 12 na terenie placu zabaw powinny przebywać wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

5.Pełną odpowiedzialność prawną i materialną za przebywające na placu zabaw dzieci ponoszą ich rodzice lub opiekunowie.

6.Osoby przebywające na terenie placu zabaw zobowiązane są do:     

a) zachowania porządku i prawidłowej eksploatacji urządzeń zabawowych,     

b) dbania i chronienia przed uszkodzeniem i dewastacją poszczególnych urządzeń znajdujących się na placu zabaw, a także roślin i pozostałej infrastruktury,      

c) pozostawienia po sobie należytego porządku i czystości,      

d) sprawowania opieki nad placem zabaw, w tym w miarę możliwości samodzielnego zabezpieczenia uszkodzonych lub zniszczonych elementów jego wyposażenia i niezwłocznego zawiadomienia Zarządu Wspólnoty lub Administratora o zauważonych uszkodzeniach, zniszczeniach uniemożliwiających prawidłową i bezpieczną jego eksploatację.       

7.Na placu zabaw należy przestrzegać następujących reguł:

•    w pobliżu urządzeń zabawowych zabronione są gry zespołowe i jazda na rowerze,

•    zabronione jest wchodzenie na górne elementy konstrukcji urządzeń zabawowych, szczególnie dotyczy to huśtawki i zjeżdżalni oraz wykonywanie  z nich skoków,

8. Na terenie placu zabaw obowiązuje bezwzględny zakaz:

•   zaśmiecania terenu,

•   niszczenia roślinności,

•   dewastowania urządzeń zabawowo - rekreacyjnych oraz ogrodzenia,

•   zakłócania spokoju i porządku publicznego,

•   palenia ognisk oraz używania materiałów pirotechnicznych i szkodliwych substancji chemicznych,

•   palenia tytoniu,

•   spożywania alkoholu,

•   przebywania osób nietrzeźwych.

9. Za zdewastowany na placu zabaw sprzęt, materialną odpowiedzialność ponoszą osoby, które dokonały zniszczenia lub ich prawni opiekunowie.

10.Rodzice dzieci korzystających z piaskownicy zobowiązani są do zakładania plandeki ochronnej po zakończeniu zabawy.

11. Dopuszcza się organizowanie grilla przy odpowiednim zabezpieczeniu paleniska, terenu i przy przestrzeganiu przepisów ppoż.

12.Po opuszczeniu terenu rekreacyjnego należy zamykać na klucz bramę i furtki wejściowe.

 

§ 5 Utrzymanie czystości i porządku na nieruchomości wspólnej

Prace związane z utrzymaniem czystości na nieruchomości i w częściach wspólnych budynku wykonuje się na zlecenie Zarządu. Zakres tych prac przewiduje w szczególności:

- sprzątanie klatek schodowych, pomieszczeń wspólnych, chodników i terenu przyległego do budynku itp.

- mycie klatek schodowych, drzwi wejściowych i piwnicznych, okien na klatkach schodowych oraz w pomieszczeniach wspólnych, utrzymanie w czystości ścian klatek schodowych do wysokości lamperii.

- odśnieżanie i posypywanie piaskiem chodników i dojść do budynku.

- utrzymywanie istniejącej zieleni poprzez koszenie, odchwaszczanie oraz podlewanie w okresach suszy.

- utrzymywanie sprawności oświetlenia i innych urządzeń w częściach wspólnych oraz niezwłoczne informowanie Administratora o ich niesprawności lub wadliwym działaniu, a także podejmowanie niezbędnych działań w celu ochrony mieszkańców i ich mienia w przypadku powstania awarii (np. zamknięcie dopływu prądu, wody, gazu itp.).

- informowanie Administratora o przypadkach niestosowania się do przepisów niniejszego Regulaminu przez osoby do tego zobowiązane.

- utrzymanie czystości wokół pojemników do gromadzenia odpadów i informowanie Administratora o konieczności ich odbioru.

 

§ 6 Zasady korzystania z pomieszczeń wspólnych i piwnic

1. Mieszkańcy nieruchomości mają prawo do korzystania z istniejących pomieszczeń wspólnych (wózkownie nr 6 i 9 w piwnicach), zgodnie z ich przeznaczeniem, jednocześnie zabrania się składowania innych przedmiotów niż wózki, rowery itp.

2. Wolne pomieszczenia piwniczne należące do części wspólnej mogą być wynajęte za opłatą przez lokatorów. Aktualna stawka za wynajem wynosi 3 zł/m2 powierzchni i może ulec zmianie w drodze odpowiedniej uchwały.

3. Lokator wynajmujący dodatkowe pomieszczenie piwniczne jest zobowiązany do przestrzegania zasad określonych w stosownej umowie najmu.

4. Drzwi wejścia głównego do piwnic powinny być zamknięte po opuszczeniu piwnicy, należy również wygasić oświetlenie.

5. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej zabrania się przechowywania jakichkolwiek przedmiotów w korytarzach piwnic i przed wejściem do piwnic.

 

§ 7 Zasady postępowania  dla utrzymujących w lokalach zwierzęta

1. Utrzymujący w lokalach zwierzęta zobowiązani są zapewnić im odpowiednią opiekę oraz przestrzegać przepisów sanitarno-porządkowych, w tym niezwłocznie usuwać odchody pozostawione przez nie na klatkach schodowych i w innych miejscach na nieruchomości wspólnej.

2. W budynku i na terenie nieruchomości zabrania się utrzymywania zwierząt użytkowych (drobiu, królików itp.).

3. Zabrania się dokarmiania ptaków na balkonach i parapetach okien.

4. Właściciele psów zobowiązani są:

- poddawać obowiązkowym szczepieniom przeciw wściekliźnie psa, który ukończył dwa miesiące życia raz w roku kalendarzowym,

- natychmiast usuwać wszelkie odchody po psach,

- wyprowadzać psa na smyczy, a psy ras uznanych za agresywne wyprowadzać z założonym kagańcem.

- niedozwolone jest wyprowadzanie psów na teren ogrodzony za budynkiem Wspólnoty.

- na terenie nieruchomości mogą przebywać psy w obecności właściciela.

- właściciel odpowiedzialny jest za to, aby psy i inne zwierzęta nie były uciążliwe dla innych użytkowników nieruchomości.

 

§ 8 Przepisy końcowe

1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają przepisy określone w obowiązujących aktach prawnych.

2. Niniejszy Regulamin Porządku Domowego został przyjęty uchwałą nr 10 z dnia 27.04. 2017 roku.

3. Postanowienia niniejszego Regulaminu porządku domowego wchodzą w życie z dniem uchwalenia.